هواساز

Air handling unit

هواساز MODULAR

 عملیات طراحی وساخت و تامین قطعات دستگاه هواساز با رعایت استاندارد تهویه مطبوع انجام می گیرد.

نوع فن سانتریفیوژ دو طرفه کم سر و صدا یا پلاگین ساخته شده توسط Nicotra-Gebhardt با استاندارد تولید DIN 19464-6.5.10 و استاندارد تست AMCA 210.

هواساز Hygienic

 عملیات طراحی وساخت و تامین قطعات دستگاه هواساز با رعایت استاندارد VDI6022 تهویه مطبوع انجام می گیرد.

آب بندی و هوابندی کلیه قطعات و پانلها با نوار لاستیکی مخصوص و خمیر تروستات با گرید دارویی (Pharmaceutical Grade) انجام می گردد.

هواساز

 وظیفه اصلی این دستگاه تولید هوا با کیفیت و استاندارد مد نظر محیط طراحی می باشد . این سیستم عموما پارامتر های ترمودینامیکی (  دما ، فشار ، رطوبت نسبی ) و میزان آلاینده های هوای محیط طراحی شده را کنترل می نماید.

 هواساز علاوه بر مدیریت تهویه مناسب فضای داخلی با هوای خارج ، عملکردهای دیگری را نیز انجام می دهد.

تصفیه و کنترل کیفیت هوایی که به فضای داخلی می رسد ، به لطف فیلترهای تصفیه هوا ، و بسته به حفظ این فیلترها ، هوا تمیز خواهد بود.
کنترل دمای هوا که سیستم تهویه مطبوع را در سرد یا گرم تنظیم می کند ، به طوری که حس گرما در فضای داخلی مطلوب است.
نظارت بر رطوبت نسبی برای راحتی بیشتر در محیط داخلی.

هدف نهایی یک واحد هواساز بهره وری انرژی است و این امر از سال 2016 طبق مقررات اروپایی طراحی محیط زیست 1235/2014 اجباری است.

با داشتن واحدهای بازیابی گرما ، استفاده از انرژی مورد نیاز در تهویه مطبوع را کاهش می دهد ، زیرا در مبدل ، هوای داخلی و خارجی مخلوط می شود ، بنابراین وقتی هوا به سیم پیچ می رسد ، دما کمتر است ، بنابراین ، سهم آب و هوا همچنین کمتر است و مصرف انرژی نیز کاهش می یابد.

 

کاربرد هواسازهای هایژنیک

بیمارستان

داروسازی

صنایع شیمیایی

کلین روم یا اتاق تمیز

صنعت الکترونیک

صنعت خودروسازی

صنایع نظامی

شاسی هواساز

شاسی از ناودانی خم کاری شده با ورق  فولادی و پوشش رنک الکترواستاتیک به ضخامت 100
میکرون با روش شیت متال و قلاب مخصوص حمل با جرثقیل

استراکچر اصلی هواساز

فریم بندی با پروفیل های آلومینیومی با ضخامت حداقل 2 میلیمتر مخصوص دستگاههای اتاق تمیز از مارک های معتبر اروپای غربی( پرولم ایتالیا) دارای استاندارد نشتی تایید شده بر طبق DIN EN 13779-8.2 و جدار داخلی از نوع پروفیل آلومنیومی اکسترود باقوس درجدار داخلی برای جلوگیری از تجمع آلودگی باشد.

بدنه هواساز

بصورت دوجداره طبق استاندارد DIN EN 13053-6.2 شامل :
– جدار داخلی از ورق گالوانیزه رنگ شده
– جدارخارجی از ورق گالوانیزه رنگ شده
– کف خارجی از ورق گالوانیزه رنگ شده

فن هوادهی و الکترو موتور هوای رفت Supply Air

دستگاه فن از برند اصال Nicotra ساخت کشور ایتالیا و دارای استاندارد ساخت -DIN 194646.5.10 و استاندارد صدا و افت فشار دبی طبق استاندارد وتست AMCA  روی الکترو موتور 

کویل سرمایش هواساز

کویل سرمایشی از لوله مسی 5/8″ و فین آلومینیومی از نوع V-WAFFEL LOUVERED ENHANCED FIN با طول عمر و مقاومت بسیار بالا برابر خوردگی مناسب برای شرایط آب و هوایی منطقه با رطوبت بالا و یونها ی آزاد و محیط های اسیدی مطابق با استاندارد DIN EN 13053-6.4.4 ریل ها از ورق استنلس استیل بر طبق استاندارد DIN 1946/4-6.5.8.1 و دارای خروجی درین بر طب استاندارد DIN 1946/4-6.5.8.1     می باشند

هواساز های مولتی زون MULTI-ZONE

هواساز هایی هستند که با قابلیت ارائه چند هوای گوناگون به قسمت های مختلف محیط میتوانند از بهترین انتخاب ها برای کاهش مصرف انرژی در عین تامین هوای مورد نیاز هر بخش با توجه به نیاز آن قسمت تنها با یک دستگاه باشد.

هواساز های سینگل زون SINGLE-ZONE

هواساز های تک/ یک منطقه ای تنها قابلیت تامین یک هوا را برای محیط ما دارد

نمونه سفارشی ساز برای مشتری

نمونه پروژه اجرایی

هواساز مولتی زون
صداوسیما
هواساز استودیو
استودیو سحر
هواساز استخر
برج پارنا
هواساز مولتی زون
نیروی دریایی
هواسازهوای تازه
برج نسیم
هواسازهوای تازه
بیمارستان 15 خرداد
هواساز
دانشگاه صداوسیما
هواسازهوای تازه
زباله سوز کهریزک
هواسازهوای تازه
شهرداری منطقه 7 تهران
هواساز
بیمارستان فجرارتش
هواسازهوای تازه
دانشکده انقلاب اسلامی
هواسازهوای تازه
وزارت دفاع
هواساز
پاساژ قشم
هواسازهوای تازه
آشپزخانه مسجد ولیعصر
هواسازهوای تازه
خانه معلم

استاندارد اتاق تمیز یا کلین روم و هواساز هایژنیک

Clean Room Standards

استاندارد آمریکا

استاندارد ISO

استاندارد اروپا

FS209E

ISO 14644

GMP

استانداردآمریکا FED-STD-209 E

بر اساس استاندارد  آمریکا کلاس‌های اتاق تمیز از 1 تا 100000 تقسیم‌بندی می‌شود.کلاس بندی اتاق تمیز در استاندارد  آمریکا  تعداد ذرات با قطر 0.5 میکرومتر در واحد حجم فوت مکعب می‌باشد. بنابراین بر اساس استاندارد آمریکا در اتاق تمیز با کلاس 1 تنها 1 ذره با قطر 0.5 میکرومتر در واحد یک فوت مکعب و برای اتاق تمیزی با کلاس 10، تعداد 10 ذره با قطر 0.5 میکرومتر در یک فوت مکعب وجود دارد.

استاندارد ISO 14644

در استاندارد ایزو کلاس‌های اتاق تمیز از کلاس 1 تا کلاس 9 دسته‌بندی می‌شوند و نحوه کلاس بندی آن‌ها بدین گونه است که در کلاس یک در فضایی به حجم یک متر مکعب، تعداد ذره یا پارتیکل مجاز نهایتاً 10 ذره با قطر 0.1 میکرومتر می‌باشد.

استاندارد اروپا (GMP) Good Manufacturing Practice

در استاندارد اروپایی GMP تعداد ذرات در دو حالت آماده بکار و در حال کار سیستم مورد شمارش و ارزشیابی قرار می‌گیرند.

طبقه بندی اتاق تمیز

ذرات اتاق تمیز clean room بر اساس تعدادی از ذرات معلق در هوا با اندازه مشخص در هر متر مکعب اشاره دارد. ISO 8 سطح اولیه اتاق تمیز است. یک اتاق تمیز استریل برای صنعت داروسازی نیاز به دستیابی به ایزو 5 دارد. کلاسهای بهتر از ایزو 5 ، یعنی ایزو 4 معمولاً فقط برای صنایع الکترونیک مورد نیاز است.

طبقه بندی 100 ، 10،000 و 100،000 به طور معمول به کلاسهای خارج شده FED-STD-209 E مربوط به تمیز کردن ذرات معلق در هوا   اشاره دارد که در 29 نوامبر 2001 توسط اداره خدمات عمومی ایالات متحده (GSA) لغو شد.

اتاق تمیز علاوه بر اینکه باید از نظر میزان ذرات موجود در آن در محدوده مورد نظر باشد باید از نظر سه ویژگی دیگر نیز تایید گردد.

  1. اختلاف فشار هوا بین اتاق تمیز و محیط بیرون و همینطور بین اتاق‌های تمیز با کاراریی مختلف و یا با کلاس‌های مختلف و استانداردها
  2. میزان جریان هوا یا همان Air Flow در اتاق‌های تمیز طبق استاندارد
  3. میزان بار میکروبی در هر اتاق تمیز 

اتاق تمیز بر حسب نوع تهویه هوا

اتاق تمیز تهویه متلاطم turbulent vent

اتاق تمیز جریان آرام laminar flow

اتاق تمیز تهویه متلاطم turbulent vent

اتاق تمیز با تهویه متلاطم به نام های دیگری از قبیل غیر چند جهتی ، مغشوش  شناخته می شود.در اتاق با تهویه مغشوش هوای فیلتر شده تمیز ( هوای تمیز که درجه آن در حد استاندارد مد نظر است ) از دریچه ورودی هوا در سقف وارد می شود. این هوا با هوای اتاق مخلوط شده و آلودگی موجود در هوا را به سمت خروجی های هوا در قسمت های پایین دیوار ها منتقل می کند. در این نوع تهویه بهتر است ورودی هوا از دریچه سقفی و خروجی آن از کف اتاق تمیز باشد. به دلیل این که بیشترین آلودگی در کف اتاق تمیز وجود دارد و حرکت ذرات به خاطر سنگین بودنشان از بالا به پایین است.

اتاق تمیز تهویه جریان آرامlaminar flow

در اتاق دارای جریان یک  طرفه فیلتر های با کارایی بالا در سرتاسر سقف ( و در بعضی سیستم ها در یا دیوار ) نصب و هوا به وسیله آن وارد می شود. این هوا به روش یک طرفه با سرعت 0.3 تا 0.45 متر بر ثانیه سرتاسر اتاق را جارو می کند و از کف اتاق خارج شده و آلودگی موجود در اتاق تمیز را می زداید. در این سیستم از هوای بیشتری نسبت به تهویه مغشوش یا متلاطم استفاده می گردد. اما به خاطر جا به جایی مستقیم هوا آلودگی پخش شده در اطراف اتاق را به حداقل رسانده و از کف اتاق به بیرون جارو می کند.